ליצור עם האונה הימנית במוח

מדוע ללמוד טכניקות לפיתוח האונה הימנית? זאת בכדי ליצור איזון לאונה השמאלית עבור יצירת מיזוג לתודעה גבוהה אחת שמעניקה מתנות של יצירתיות ואהבה.

מדוע ללמוד טכניקות לפיתוח האונה הימנית?
זאת בכדי ליצור איזון לאונה השמאלית עבור יצירת מיזוג לתודעה גבוהה אחת שמעניקה מתנות של יצירתיות ואהבה
אונה ימנית-הוויה- תת מודע ( אינסוף)- תודעת גל
אונה שמאלית-צבירת ידע-  מודע (סוף)- תודעת חלקיק

לצייר עם האונה הימנית במוח

האונה הימנית מכילה בתוכה את הפוטנציאל הגדול ליצירתיות, לאינטואיציה גדולה, לדמיון פורה ולהמצאות, לרגשות של אהבה לבריאה ואף לתחושות חופש פנימי. האונה הימנית מאפשרת לנו לגלות את כוחות הריפוי בתוכינו ה שנקרא "לצייר עם האונה הימנית במוח".

רוב חיינו ובמהלך היומיום שלנו, אנחנו משתמשים בתפקודים, ביכולות ובמידע שבאונה שמאל. בכדי שנתאזן, מוצעות לכם טכניקות לתרגל ולפתח את האונה הימנית:
*התחילו לצייר עם האונה הימנית במוח מופשט ביד הנגדית (החלשה) לפחות 5 דקות -ותוך כדי הוציאו לשון במשך 12 שניות- זו תיהיה "חגיגת" צבעים וצורות.
* עשו העתקה של תמונה הפוכה. 
*תיצרו עבודה אינטואיטיבית (ציור, פסל, טקסט) מתוך 4-5 מילים אקראיות שכתבתם "ללא קשר"  בניהן.
*תציירו 5 דקות בעניים עצומות וכשפוקחים עיניים להמשיך ספונטני עוד 10 דקות, תוך כדי לשנות את הדף מאופקי לאנכי ולאחר כמה דקות חזרה.
*לצייר חצי ציור שמח, חצי ציור עצוב ולאחר מכן, ליצור קשרים בין שני החלקים.
*ציור של 3 דקות "כאוס", אחר כך 3 דקות "סדר", ושוב כך, פעמיים.
*שבו למדיטציה קצרה עבור פיתוח היצירתיות.
* תרגיל באינטואיציה – עצמו את ענייכם, נשמו נשימות בטן עמוקות והיכנסו למצב של הרפיה. קראו לאינטואיציה שלכם ובקשו ממנה שתראה לך סמל או צורה כלשהי אשר תוכל להועיל בהמשך הדרך.
התבוננו היטב במבנה של הצורה הזו, בגווניה, בגודלה וחושי את השפעתה עלייכם.
הישארו זמן מה עם הצורה הזו, געו בה, אמצו אותה אליכם.
פקחו את עיניכם.  ציירו את הצורה ותלו אותה במקום שבו תוכלו לראותה לעיתים קרובות.

מה צריך כדי להתחיל ליצור עם האונה הימנית של המוח

קנו חבילת עפרונות צבעוניים+ פנקס שרבוטים.   שימו לידכם את פנקס השרבוטים שלכם ובזמן שאתם שומעים מוסיקה, ציירו או כתבו רעיונות העולים בדעתכם תוך כדי ההאזנה למוסיקה.

אספו דברים מפח המחזור שלכם, שלבו אותם יחד וצרו פסל מופשט. השתמשו בדבק חם או בכמות גדולה של נייר דבק כדי להחזיק הכול ביחד. אפשר לעשות זאת גם עם בני משפחה/עמיתים לעבודה/בני זוג.

חפשו מילה במילון ועיינו גם בהגדרה של המילה שלפניה, ושל זו שאחריה. חברו סיפור קצר, שבו יופיעו שלושת המילים. תוכלו לכתוב טקסט אינטואיטיבי.

אות הראשונה של שמכם-  מצאו דבר אחד המתחיל באות הראשונה של שמכם ודבר אחר המתחיל באות הראשונה של שם המשפחה שלכם. חברו ביניהם כדי ליצור דבר חדש, לדוגמה: תפוח ל ”תמר”+ בגד ל ”ברק” וביחד: בגד בצורת תפוח, וציירו זאת.

ציירו דבר מה המונח על שולחנכם כגון שדכן, מבלי להסתכל על היד שלכם, וזאת במשך 5 דקות. כסו את ידכם ואת הציור בנייר טואלט. כשתסיימו, הורידו את המגבת, ותופתעו מאוד מהתוצאה.

בחרו שיר שאתם אוהבים ושירו אותו עם מילים אחרות.

כתבו במחברתכם משהו שאתם רוצים לפתור לפני שאתם הולכים לישון. שנו על הבעיה שלכם, ותנו ללא-מודע לעשות את העבודה. כשתתעוררו, חשבו ורשמו רעיונות במחברתכם.

התבוננו בעננים ודמיינו אותם כעצמים, כפי שעשיתם כילדים.

השאילו או קנו בחנות משחקים לילדים בצק צבעוני למשחק  ופסלו במשך 15 דקות.

שיר הייקו- קחו 5 דקות כדי לכתוב שיר בסגנון הייקו (שיר יפני בן שלוש שורות, בעל מבנה הברות 5-7-5), על היום או הלילה שעבר עליכם.

מרכיבים שונים בבישול: בפעם הבאה שתבשלו, שנו מרכיב מרכזי בתבשיל, ונסו דבר חדש.

אספו חומרים (נייר כסף, מקלוני צמר גפן, מנקי מקטרות, נייר צבעוני או פתקים נדבקים, חוט, כפתורים, נעצים וכל מיני שיירים) והדביקו אותם יחד כדי ליצור משהו. אם יש לכם ילדים קטנים, עשו זאת איתם.

שלבו טכנולוגיה חדשה מאוד עם טכנולוגיה ישנה מאוד ושחקו עם רעיונות חדשים: אובר+כרכרה, שעון אפל+שעון שמש. כתבו וציירו אותם.

ציירו אחרת- ציירו משהו מבלי להרים את העט.

נסו מסלול  חדש- לכו או סעו הביתה בדרך אחרת בכל פעם, וצלמו דברים חדשים שאתם רואים בדרך. העלו את התמונות לאינסטגרם.

תרגילי החימום היצירתיים מאפשרים חשיבה גמישה ורב ממדית. ניתן לגשת לאתגרים בעבודה עם פחות פחד ויותר משחקיות. פתיחות להתבונן בדברים בדרכים חדשות ובלתי צפויות.

האונה השמאלית שלנו היא החלק הליניארי והלוגי

האונה השמאלית שלנו היא החלק הליניארי והלוגי, השולט על עיבוד מנטאלי ואנליטי. לימוד שפה, כתיבה, מתמטיקה, וכל חשיבה תבניתית, ליניארית, שינון וזיכרון לטווח קצר, ארגון וסדר נעשית דרך מוח שמאל.   אונה זו מעבדת נתונים בצורה טורית, נתון אחר נתון בזה אחר זה ויוצרת גבולות בין "אני" ו"אתה", אני והעולם, נעה בין זיכרונות עבר והרהורי עתיד שנשענים על העבר ומחשבה נעה אחר מחשבה ללא הרף – יש לה תפיסה של התחלה וסוף!

תחרותיות, השוואתיות, סטרס, לחץ, הם פועל יוצא של אונה שמאלית המתפקדת ללא הרף וללא מנוחה. כללי מותר ואסור, צריך ולא צריך, הגנות, מעצורים, ביקורת ושיפוט הם כלי העבודה של מוח שמאל מפותח – העובד ללא הרף.

העשורים האחרונים השתייכו לאנשים מסוג מסוים שחשבו באופן מסוים – מתכנתי מחשבים שיכלו לפצח קודים, עורכי דין שיכלו לנסח חוזים במיומנות, בוגרי מנהל עסקים שאוהבים להתעסק במספרים. אולם מפתחות הממלכה עוברים לידיים אחרות. העתיד שייך לאנשים מסוג שונה לחלוטין, בעלי מחשבה שונה לחלוטין – אנשים המסוגלים ליצור, להביע אמפתיה, להבחין בדפוסים וליצור משמעות. אנשים אלו הם – אמנים, ממציאים מעצבים, מספרי סיפורים, מטפלים, מעודדים, כאלה שרואים את התמונה הכוללת.

אנו עוברים מעידן האינפורמציה, יכולות לוגיות, ליניאריות לעבר העידן התפיסתי. אפשר לכנות את השינוי הזה בשם: המעבר ממוח שמאל למוח ימין.

האונה הימנית שלנו אחראית על יצירתיות, אינטואיציות, רעיונות והמצאות, דמיון ויצירת מציאות, קליטה צילומית מהירה ומקבילה – כלומר קבלת מידע מהרבה מקורות במקביל באותו הזמן, חווה את הרגע, את ההווה וחשה אחדות עם הכל. יש לה תפיסה של הכל "כאן ועכשיו"! שמחה, שלווה, הרמוניה היא פועל יוצא של אונה ימנית מפותחת ומתפקדת.

ליצור עם האונה הימנית של המוח

לשני החצאים יש תפקיד כמעט בכל דבר שאנחנו עושים אולם לכל אחת תפקיד ותפקוד שונה וכל אחת פעילה יותר מהאחרת בפעילות הקשורה למיומנות שלה והאידיאל כמובן הוא שליטה, איזון וסנכרון בשתי האונות ויכולת כניסה ויציאה מכל אונה לפי בחירה ובאיזון.

בואו נתבונן לרגע על ילדים. אלו מבטאים את מה שעולה מתוכם באופן ספונטאני מבלי לחשוב איך ייראו ומה יחשבו עליהם. הם מונעים על ידי סקרנות וללא פחד ומחסומים חשיבתיים והם מלאי שמחה ואנרגיה. הם מאוד יצירתיים, האונה הימנית שלהם פתוחה ודומיננטית. 
אולם, עם הזמן לומדים הילדים את כללי המותר והאסור וה"צריך".

הלימוד הזה אומנם חיוני עבורם כדי שיוכלו לעצור ולחשוב ולתכנן וללמוד להגן על עצמם מפני העולם שבחוץ. אולם, מעטפת ההגנות של ההיגיון והחשיבה הולכות ומתעבות בהדרגה עם השנים והופכות לרוב לחומות בצורות ואנחנו גדלים להיות מבוגרים החיים בתוך חומות והגנות אשר בדרך כלל מקשות עלינו מאוד לבטא את מי שאנחנו באמת, מרחיקות אותנו מעצמנו עד כדי כך שאנו שוכחים מה נכון לנו, מה אנו אוהבים, מתרחקים מקולנו הפנימי המדריך, מתרחקים מטבענו השמח מלא החיות, הרגוע, ההרמוני והיצירתי וחיים את חיינו מתוך סטרס, לחץ, כעס, מתח, השוואתיות והמון פחד ומאמינים שזו האופציה היחידה – כלומר נתונים תחת שליטת האונה השמאלית.

Quantum speed reading (QSR) או "פיתוח הפוטנציאל הקוונטי של מוח ימין" היא טכניקה המאפשרת לילדים ולמבוגרים להתחבר לחושים הפנימיים שלהם, ליכולת לשלוף מידע בצורה קוונטית מספר מבלי לקרוא שורה אחר שורה, לזיכרון צילומי, לריכוז, לאינטואיציה, טלפתיה, ריפוי, מאפשרת לחיות ממקום של שלווה, הרמוניה ומשחק ומחברת לתחושת ביטחון והצלחה.

החזון הוא שכל ילד ומבוגר בארץ ובעולם ירכוש את הכלי הפשוט הזה ויוכל לחוות חוויית למידה קלה, משעשעת, זורמת ומפתחת הן מבחינה פיזית, רגשית מנטאלית ורוחנית.

רכישת כלי זה תאפשר תקשורת נטולת תחרות, השוואה ופחד ומלאת שמחה, פירגון ואהבה בין אדם לאדם.

על ידי גירוי מוח ימין נוצר קשר בין מוח ימין למוח שמאל, המגשר בין יכולת אנליטית ליניארית לבין יכולת יצירתית גבוהה. כך נוצר האיזון בין שמחה, הרמוניה יצירתיות ובטחון עצמי לבין היגיון והישגיות.
איזון בין המוחות גורם לקליטה ועיבוד מהירים של החומר הנלמד בנפחים גבוהים.

כבר במהלך לימוד השיטה הלומדים חווים ומדווחים על הגברת היצירתיות, ביטוי כישרונות חבויים, שיפור הקואורדינציה וחיזוק הזיכרון לטווח ארוך ובאופן כללי פיתוח מוח ימין תורם לשיפור הבריאות, התפתחות יכולת פרה – קוגניטיבי, שיפור הזיכרון, פיתוח האינטואיציה, הגשמת משאלות, שיפור תזמונים, ריכוז, יכולת דמיון, שיפור במערכות יחסים והתחשבות באחרים, תחושת יציבות ושינוי בחיים.

מאחר והכלי מפתח את היכולת לקליטת חומר בצורה קוונטית – כלומר תפיסה מקבילה ולא ליניארית הרי שהוא מאפשר למשל לקרוא ספר מבלי לפתוח אותו אלא פשוט לרפרף בדפיו.

דבר זה מאפשר כמובן לקבל אינפורמציה מכל ספר, בכל שפה.
ניתן לתפוס ויברציה של מחשבה שנובעת מהספר ולתרגמם לאינפורמציה שמביאה להבנת החומר.
הוויברציות מגיעות אלינו דרך ריח, טעם, ראייה, תחושה, צליל ומתורגמות בתוכנו לידיעה, שמאפשרת לנו לדעת תוכן, מחשבות של הכותב, דעתנו האישית ועוד.
הדבר החשוב ביותר הוא שהלמידה בדרך זו הופכת להיות הנאה, משחק ומורידה את רמת הסטרס והתחרותיות בין הילדים.

יעילות השיטה אינה באה לידי ביטוי רק בתחום הלמידה אלא מועילה בכל תחומי החיים.  ההנאה הנגרמת מצורת לימוד זו, משפיעה על כל משתתפי התרגול. הנאה זו משפיעה בצורה ישירה על רמת הסטרס ההולכת ונעלמת, על שיתוף הפעולה בין המשתתפים ועל הפירגון ההדדי.  פוטנציאל המוח בא לידי ביטוי ללא מגבלות "הפחד לא להצליח" וללא תחרותיות.

מבחינת החזון, הרי שהשיטה מאפשרת חינוך והשכלה לילדים ולמבוגרים לחלוק שפה אחת קוונטית, שפה משותפת לכולם. בשפה זו, הכול מחובר להכול, הכל קשור להכול, הכול אחד!! שפה לא מהווה כבר מכשול או גבול וכל העולם יוכל להבין זה את זה

אם כך, ניתן לסכם ולומר שהאונה הימנית שלנו היא איבר המיצג את הצד הרוחני שלנו המורכב מ"הוויה" שהיא כמו ה"אוקיינוס" והאונה השמאלית שלנו היא האיבר המשמש את המחשבה, הפעילות האקטיבית שהיא כמו הגל שעולה מן האוקיינוס הזה.

אנחנו זקוקים לשתיהן ובמיוחד לתיאום והרמוניה ביניהן כדי לחוות חיים שלמים ומאושרים באמת.

שתפו:

מאמרים נוספים:

עמודי האתר:

השאירו פרטים כדי לשמוע עוד על הסדנאות שלי