יצירתיות מהי?

חשיבה יצירתית קשורה בגמישות מחשבתית. היא מסייעת לאדם לחדש ולייצר מצבים של השתנות, בעיקר בתודעתו ובתפיסת מציאות חיו.

יצירתיות מהי ? (Creativity) היא יכולתו של אדם לפתור בעיות באופן חדשני ולהפיק תוצרים מקוריים ולא שגרתיים. חשיבה יצירתית קשורה בגמישות מחשבתית. היא מסייעת לאדם לחדש ולייצר מצבים של השתנות, בעיקר בתודעתו ובתפיסת מציאות חיו. 

תוכלו להבין את תופעת "אין סוף האפשרויות" ביכולת היצירתית שמצויה במהותו של האדם, כפי שבאה לידי ביטוי בעשייתו של ליאונרדו דה וינצ'י. גם אישיותו היוותה כמרכיב חשוב בהופעת שפע היצירתיות בחייו.
הוא נחשב לסקרן בלתי נילאה, אולי הסקרן באדם, שאי פעם האנושות הכירה, כך ניתן לגלות מכתבי הביוגרפיה והמיון האישי שניהל.  לאונרדו לא היה רק גאון אלא גם מהפכן שלא מפחד לטעות.
סקרן ענק ואומן יוצר. רוב האנשים כיום לא עושים שום דבר מעניין כי הם מפחדים להיכשל, אבל לכולנו יש את מתנת היצירתיות. 

יצירתיות מהי

איך אפשר לפתח יצירתיות?

היצירתיות היא תכונה המוטבעת במין האנושי ומשמשת ככלי הישרדות והתפתחות הן לפרט והן לחברה האנושית.
היא כלי לפתרון בעיות מעשיות וגם משמשת כמקור לביטוי אמנותי. פעולת היצירה מוגדרת הן כבריאה של דבר חדש שלא היה קיים קודם לכן, הן כיצירת קשר מקורי או מציאת חיבורים חדשים בין מוטיבים, נושאים או חלקים קיימים.
רק באמצע המאה ה- 20 החלו לחקור את היצירתיות לא רק כביטוי אמנותי אלא ככלי לפתרון בעיות.

היצירתיות היא מה שמסייע לכל אדם מאיתנו, לייצר רעיונות שהם לא בהכרח "הגיוניים" או "נכונים", לפחות לא על פי הידוע לפניו, ולייצר מהם שינוי שתורם ומחדש למין האנושי כולו, או סתם משעשע אותו וגורם לו לחשוב על דברים אחרת. היצירתיות הינה גם התרופה היחידה נגד ביקורת!

היצירתיות היא זרוע כוחה של מהות הבריאה. המושג בריאה הוא דרך קיצור לרבים, בדומה למושגים יקום, מקור, כוח עליון, תודעה קוסמית, אלוהות.
הדחף ליצירה נובע לעיתים מהשאלה הלא מודעת שאדם שואל את עצמו: "מי אני?" כמו גם השאלה  "מה אני רוצה?" 

הפחד להיות יצירתיים הוא ברובו הפחד מה-"לא נודע". ברגע שנסלק את האמונות השליליות השתלטניות ביותר, אלו הנובעות מהתרבות סביבנו, נמצא שעדיין נותרו בנו אמונות בסיסיות, אלו שרכשנו ממשפחתנו, מורינו וחברנו. אמונות שליליות משמרות את פחדינו. 

מהי יצרירתיות

היצירתיות עוסקת גם בהכנה לעתיד

אלברט איינשטיין אמר פעם שדמיון חשוב יותר מידע, וגם ציין ש"יצירתיות היא בסך הכל אינטליגנציה שמשתעשעת".
ואכן, מרבית הקידמה האנושית נזקפת לטובת היצירתיות שלנו. במיוחד זו של בני האדם היצירתיים בשלל תחומים – מהמדע, דרך הטכנולוגיה, האמנות ועד לעסקים, החברה והתפתחות החברה האנושית והיחסים בין בני אדם.
בכל אחד מאיתנו יש ממציא ויוצר, שממתין שניתן לו לפרוץ החוצה ולשנות את העולם ואת חיינו בו. 

היצירתיות עוסקת גם בהכנה לעתיד, ובכך היא נחשבת כתכונה המשלימה את האינטליגנציה.
היצירתיות כוללת בתוכה אינטואיציה, ספונטניות, יוזמה, בחירה, שיקול, נטילת סיכון ונקיטת עמדה.  
בראי המחקר, קיימות שתי גישות עיקריות לבדיקת תכונות יצירתיות. האחת מתמקדת בבדיקת הכישורים הקוגניטיביים הקשורים עם יצירתיות, ואילו השנייה מתמקדת באישיות או בביוגרפיה של האנשים היצירתיים.                                                                                                                                     

מחקרים קושרים בבירור אנשים עם חוש הומור ליצירתיות, מה שאומר שזה גם כיף ושזה בסדר גמור לראות מופעי סטנד-אפ וקומדיות ולצחוק הרבה. הרי אתם עובדים בכך על שיפור היצירתיות שלכם.

היצירתיות הינה פועל יוצא של יצר החיים. יהיה זה בלתי נמנע להבין שהיצירתיות הינה טבענו האמיתי, זכותנו הטבעית. ובעצם החסימות ליצירה הינן בלתי טבעיות אצלנו בחיים.

בל נשכח שבעצם החיים הם משחק מלא בדמיון ובפנטזיה.

יצירתיות מהי?  איך אפשר לפתח יצירתיות?

ידעתם שהעבודה העיקרית של לאונרדו דה וינצ׳י לאורך מספר שנים הייתה מפיק הצגות ונשפי ענק? 
כלומר העשייה שלו נועדה לשעשע, לבדר אנשים ולהמם אותם בחוויה טובה. מעטים יודעים זאת, אבל שרטוטי ההליקופטר המפורסמים שלו החלו בכלל כתפאורה להצגה.

גם חלק מיצירות האמנות שלו עסקו בסטוריטלינג וביכולת להעביר נרטיב. בציורו "הסעודה האחרונה" הוא העמיד את השולחן ואת היושבים אליו כמו על במה, כולם במבט כלפי הצופה.
הבעות הפנים של הדמויות כל כך תיאטרליות, עד שאפשר ממש לחוש את המתח באוויר כאשר ישו שואל מי הבוגד.

הקריירה של לאונרדו מלאה בפנטזיות לא ממומשות ולא מבוססות. הרשימות שלו מטשטשות את הקו בין מציאות לדמיון. 
לאונרדו ניסה הכול, כמו משחק. הוא התחיל אינסוף ציורים ועבודות ולא סיים, קפץ מרעיון לרעיון ומפנטזיה לפנטזיה. בדרך היו לו גם הרבה דברים שנכשלו, אבל מה שהניע אותו הוא התפיסה של רעיון גדול והריגוש שמאחוריו. 

מקורה של היצירתיות הינו באיחוד מיסטי. יצירת הבריאה עצמה הינה אמנות נשגבת. יצירתיות הינה מתנת הבריאה עבור האדם.   
תודעת האדם היוצר הינה תודעה של סמלים ודימויים.  בכדי שנוכל ליצור באופן משמעותי ועמוק, אנחנו שואבים מהבאר הפנימית שלנו, לא מעט מהאינטליגנציה של הלב.                                                   
המלחין הנודע יוהאנס בראמס אמר "הרעיון נובע בתוכי בהבזק ישיר מאלוהים".  אין ספק שיצירה הינה חוויה רוחנית.                                                           
דרך היצירה שלנו נוכל לתקשר על מקור החוכמה הפנימית. רבים מאיתנו מבחינים שלעיתים אנחנו מפזרים את אנרגיות היצירה שלנו על תגובתיות לא מועילה ועשיית דברים אחרים שמונעים מאיתנו את הגשמת השאיפה היצירתית. יש לעבור מעין תהליך התבגרות לכדי השלמה עם עצמנו.

לעיתים יש לנו געגועים יצירתיים מסוימים שאותם היינו מאוד רוצים לממש- כמו ללמוד לנגן על פסנתר, גיטרה, לצייר, להשתתף בקורס משחק או לכתוב שירה וסיפורים.

ניתן לזרז או להזמין השראה יצירתית על ידי עבודה תודעתית, כגון תרגילי נשימה, מדיטציה, זמן טיול ובילוי בטבע או עיסוק בתחביב, בלמידת דבר חדש, בכתיבת יומן אסוציאטיבי, כל יום.
יתרונות המדיטציה הינם ביכולות לעודד, לשפר ולפתח את היצירתיות שלנו, תוך שאנו רגועים, מאוזנים יותר וקשובים לעצמנו.
נוכל על ידי כך לקבל השראה שמגיעה מהתת מודע שלנו, ממהותנו.

יצירתיות-מהי-איך-אפשר-לפתח-יצירתיות

שתפו:

מאמרים נוספים:

עמודי האתר:

השאירו פרטים כדי לשמוע עוד על הסדנאות שלי